Zavedení vývozních cel na slunečnicová semínka bylo odstraněno z programu - Obilný svaz Kazachstánu.

29/01/2021

Zdroj: oilworld.ru

Na setkání Meziresortní komise pro zahraniční obchodní politiku Republiky Kazachstán se rozhodlo odstoupit od zvažování otázky zavedení vývozních cel na slunečnicová semínka. Tuto informaci zveřejnila tisková služba Obilného svazu Kazachstánu dne 28. ledna.

"Po dobu jednoho měsíce byla na pořadu jednání otázka vhodnosti zavedení omezujících opatření a uvalení cel na vývoz slunečnicových semen v souvislosti s růstem nákladů na suroviny a následně rostoucí cenou rostlinného oleje. Státní orgány, NPP RK Atameken a zástupci podniků - výrobců a zpracovatelů slunečnicových semen zvážili všechny pro a proti použití nestandardních opatření, studovali zahraniční zkušenosti a důsledky takových opatření," uvádí se ve zprávě.

Jak je zdůrazněno, Obilný svaz Kazachstánu a další účastníci trhu dokázali během diskusí přesvědčit ministerstva, že takový zásah by měl pouze negativní dopad a místo očekávaného poklesu cen by způsobil jejich růst. Možný scénář událostí lze v současné době pozorovat v Rusku, kde navzdory zavedeným vývozním celám cena slunečnicových semen a rostlinného oleje stále stoupá.

"Jako výsledek bylo na setkání IAC nařízeno státním orgánům spolu s regionálními akimaty, zemědělskými producenty, zpracovateli slunečnicových semen a maloobchodními řetězci do 5. února letošního roku vyřešit otázku uzavření dohody s cílem stabilizovat ceny slunečnicového oleje," shrnuto ve zprávě.


Další informace naleznete na primárním zdroji tohoto článku.