Nesoulad mezi nabídkou a poptávkou po obilovinách a olejných plodinách na světovém trhu bude pokračovat minimálně následujících 2 roky: ADM.

27/01/2021

Zdroj: oilworld.ru

Podle informací ze stránek oilworld.ru s odkazem na S&P Global Platts se očekává, že globální nesoulad mezi nabídkou a poptávkou po obilovinách a olejných plodinách potrvá minimálně následujících 18-24 měsíců kvůli silné poptávce a omezeným bilancím, uvedl generální ředitel společnosti Archer-Daniels-Midland Juan Luciano.

"Vidíme, že existuje prostředí reálné poptávky, reálné efektivní poptávky," uvedl Luciano ve zprávě společnosti za čtvrté čtvrtletí roku 2020.

Jižní Amerika, největší světový region v produkci sóji, se potýká s oslabením výrobních vyhlídek. Podle ADM jsou prodeje sóji zemědělci v Argentině v roce 2020-2021 výrazně nižší, představující 6% odhadované sklizně, ve srovnání s 17% ve stejném období o rok dříve.

Nedávno USDA výrazně snížila svůj odhad pro sklizeň v USA a také se očekávají problémy s dodávkami na Černomořském pobřeží kvůli obavám z počasí a omezení na vývoz.

"Upřímně řečeno, naši zákazníci nemají mnoho zásob, protože všichni snižovali zásoby a jedou ruku v ruce s nabídkou a poptávkou," řekl generální ředitel.

Role Číny v roce 2021

Luciano uvedl, že se očekává, že Čína bude i nadále v roce 2021 významným kupcem obilovin a olejných plodin v souvislosti se snížením zásob a významným oživením chovu prasat.

V roce 2018 a 2019 Čína ztratila 50 % svého chovu prasat kvůli výskytu afrického moru prasat, což vedlo k prudkému poklesu poptávky po zemědělských produktech. Avšak během posledního roku se čínský průmysl chovu prasat rychle konsolidoval, což vedlo k silnému oživení tohoto sektoru.

Od té doby hledání obilovin v Číně zrychlilo, což je potvrzeno rekordními nákupy kukuřice, pšenice a sóji v zemi.

Dne 26. ledna USDA oznámila, že čínští kupci objednali 1,36 milionu tun americké kukuřice na dodávku v roce 2020-2021 (září-říjen), což představuje prodeje téměř dosahující 10letého rekordu v denních prodejích americké kukuřice.

Podle údajů USDA čínské závazky na nákup kukuřice z USA v letech 2020-2021 překročily 12 milionů tun, což je rekordní hodnota.

Očekává se, že Čína bude v tomto marketingovém období a nadále nakupovat 25 milionů tun kukuřice, ale ne všechny budou pocházet z USA, poznamenal Luciano.

"Zásoby v Číně jsou mnohem nižší, než je uváděno na trhu, což lze vidět podle cen, které jsme viděli. Navíc Čína měla neúspěšnou sklizeň, takže očekáváme významný dovoz jak olejných plodin, tak kukuřice," řekl.

Poptávka po etanolu v Číně rovněž přispěje americkému etanolovému průmyslu.

Čína již slíbila, že v první polovině roku 2021 nakoupí 200 milionů galonů amerického etanolu, což podle očekávání částečně pomůže vyrovnat bilanci amerického etanolového průmyslu, uvedl finanční ředitel ADM Ray Young ve svém prohlášení.

Zelené výhonky oživení

Podle Younga "Vidíme opravdu zelené výhonky oživení v roce 2021" pro americký etanolový průmysl.

Podle finančního ředitele bude rovnováha poptávky a nabídky na trhu etanolu USA také podporována přeorientováním etanolových kapacit různými konkurenty a opatřeními na podporu malých rafinerií.

Americký etanolový průmysl zažil na začátku roku 2020 vážný propad, když omezení na domácí použití kvůli pandemii a prudký pokles cen benzínu výrazně snížily ziskovost etanolu a vedly k obrovskému poklesu poptávky, což zanechalo většinu průmyslu mimo provoz nebo snížilo jeho kapacity.

V jednom z dubnových dnů v roce 2020 se výroba etanolu v USA snížila na 12leté minimum 537 milionů barelů denně.

Маrže

Mezitím v dubnu ADM dočasně uzavřela dva závody na suchou destilaci etanolu s celkovou kapacitou 575 milionů galonů.

Avšak podle Younga bylo uzavření těchto dvou závodů částečně kompenzováno zvýšeným průmyslovým poptávkou na lih, což zvýšilo ziskovost výroby etanolu společnosti ADM oproti loňskému roku.

Young uvedl, že dva závody by mohly znovu začít fungovat v první polovině roku 2021, kdy se očekává stabilní ziskovost.

Podle Younga se očekává, že objemy výroby etanolu ADM v prvním čtvrtletí 2021 budou výrazně vyšší než v prvním čtvrtletí 2020, ale nižší než ve čtvrtém čtvrtletí 2020, protože problémy s maržemi etanolu stále přetrvávají v odvětví.

Young také uvedl, že objemy obilovin a olejných plodin ADM v prvním čtvrtletí 2021 budou také vyšší než ve stejném období minulého roku, díky mimořádně silné poptávce na export v Severní Americe a stále vysokým maržím.

Zisk před zdaněním v oblasti zemědělských služeb a olejných plodin ve čtvrtém čtvrtletí vzrostl o 12,9 % ve srovnání s předchozím obdobím na 834 milionů dolarů, uvádí ADM.

Zisk byl především způsoben zvýšením objemu exportu a marží zisku, které byly podpořeny silnou světovou poptávkou, zejména z Číny, uvedl Young.

Čistý zisk společnosti za čtvrté čtvrtletí činil 687 milionů dolarů ve srovnání s 504 miliony dolarů ve čtvrtém čtvrtletí 2019.


Další informace naleznete na primárním zdroji tohoto článku.