Rozhovor s Antonem Varlamovem
Jste aktivně zapojen do sportu. Můžete nám říct, jak dlouho, v čem konkrétně a jaké cíle si ve sportu kladete?
Celé své dětství jsem hrál tenis a byl jsem jedničkou ve svém oboru. V určitém bodě však bylo nutné rozhodnout se mezi studiem a sportem. Zvolil jsem studium jako perspektivnější cestu. Během univerzitních let jsem pracoval na částečný úvazek jako trenér malých dětí. Postupně jsem začal běhat a jezdit na kole, což mě přivedlo k zájmu o dlouhotrvající triatlon.
Triatlonu se aktivně věnuji již 3 roky a připravuji se na to, abych se stal IronManem. Aby se člověk stal IronManem, musí uplavat 3,8 km, poté ujet na kole 180 km a nakonec uběhnout 42,2 km. Trénink na triatlon mi pomohl rozvinout návyk plánovat vše dopředu, jinak by se nic nestíhalo.
Můžete nám říct o nejtěžší výzvě, kterou jste překonal ve své sportovní a profesní kariéře?
Nejtěžší zkouškou z psychologického hlediska byl můj první maraton. Z fyzického hlediska to byl závod IronMan 70.3 v rakouských horách. Vytrvalostní sporty jsou především o plánování a přesném dodržování plánu, což v mnoha ohledech spojuje mou práci s mými koníčky.
Součástí naší práce je manipulace se vzorky, které nám klienti zasílají. Jednou, při otevírání dalšího vzorku od klienta, jsme v krabici našli... dětské boty. Ukázalo se, že kurýr zaměnil balíky, ale tato situace příjemně oživila pracovní rutinu.
Máte oblíbené rčení, slogan, motto nebo frázi, která by charakterizovala Váš přístup k životu, touhu posouvat se vpřed a dosahovat svých cílů?
Je těžké vybrat jedno oblíbené rčení, ale čím dál častěji si v duchu opakuji slogan: „Nic není nemožné.“
Pokud se vrátíme k Vaší profesní dráze, jak globální pandemie COVID-19 ovlivnila práci Vašeho oddělení a jak vnímáte proces kontroly kvality organických produktů v novém podnikatelském prostředí?
COVID-19 rozhodně přinesl do naší práce své vlastní změny. Některé certifikace jsme přesunuli z obvyklého letního období na začátek sezóny, kdy už je práce hodně. Museli jsme zrušit naše tradiční srpnové návštěvy farem v Kazachstánu. Nebylo už možné navštěvovat partnerské farmy během certifikace. Návštěvy našich zahraničních skladů a projektů se staly složitějšími.
Přesto však práce běží na plné obrátky a výsledky tím netrpí. Přizpůsobujeme se novým podmínkám a pravidlům. Hlavní je, že všichni zvládneme tento globální kataklyzmus, který, pokud nás nezničí, nás rozhodně posílí.
Jaké úkoly si stanovujete pro sebe a své oddělení v nové sezóně 2020-2021?
Hlavními úkoly našeho oddělení kvality jsou: potvrdit všech 7 aktuálně dostupných certifikátů a zajistit spokojenost našich zákazníků s kvalitou našich produktů.
Kromě sledování a kontroly kvality našich výrobků také pomáháme farmářům převádět jejich farmy z klasického na ekologické zemědělství. Poskytujeme poradenství, pomáháme získat ekologické certifikáty, učíme zásady ekologického zemědělství a kontrolu kvality.
Organický trh je dostatečně velký a každým rokem roste. Nejen spotřebitelé si stále více uvědomují význam ekologických produktů, ale i státní orgány v tom vidí pozitivní faktory, a to jak z hlediska zdravotní péče, tak z hlediska ochrany životního prostředí. Pouze v České republice byl nedávno přijat zákon, který zavazuje každou zemědělskou společnost převést 30 % svých pozemků na ekologické zemědělství.
Práce je tedy hodně, ale je to velmi zajímavé!